United Kingdom

07/07/2018
Lord Birkett Trophy

    One RS300 took part in the Lord Birkett Trophy.  Well done to Mark Henman from South Shields SC for surviving such long races in such light winds!

    Read the Lord Birkett report on Y&Y here

    Lord Birkett Memorial Trophy

    Ullswater Yacht Club

     

    Results are provisional as of 16:51 on July 8, 2018

    Overall

    Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 232, Scoring system: Appendix A
    Rank Tally Class Fleet SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 Total Nett
    1st 190 RS 400 RS 400 1460 EXLEY Dave Nige Hall Leigh & Lowton Sailing Club 942 4.0 8.0 12.0 12.0
    2nd 20 VX ONE VX ONE 274 SHELLEY Jono Graham Priestley Ullswater Yacht Club 860 12.0 2.0 14.0 14.0
    3rd 164 RS 400 RS 400 1407 GLEDHILL Hamish Simon Dowse West Riding 942 5.0 11.0 16.0 16.0
    4th 90 FIREBALL FIREBALL 15118 NEWTON Grahame Mark Stevens Staunton Harold Sailing Club 953 9.0 10.0 19.0 19.0
    5th 152 RS 200 RS 200 1112 PEPPERDINE Nigel Diana Pepperdine Staunton Harold Sailing Club 1046 3.0 19.0 22.0 22.0
    6th 99 RS 400 RS 400 1437 THORNTON Barrie Nick Hunt Scaling Dam Sailiing Club 942 13.0 9.0 22.0 22.0
    7th 212 RS 400 RS 400 1463 ROBERTSON Stewart Sarah Robertson Royal Forth Yacht Club 942 6.0 18.0 24.0 24.0
    8th 60 FIREBALL FIREBALL 14370 FASEY Daren Colin Davis Staunton Harold Sailing Club 953 10.0 15.0 25.0 25.0
    9th 4 RS 400 RS 400 1283 PICKLES Chris Mark Lunn   942 7.0 21.0 28.0 28.0
    10th 158 LASER LASER 206890 HAMILTON Patrick   Burwain Sailing Club 1098 11.0 25.0 36.0 36.0
    11th 42 RS 500   1040 SAUL Mike Kent Oliver Yorkshire Dales Sailing Club 963 33.0 5.0 38.0 38.0
    12th 9 RS 400 RS 400 1467 RIDGWAY Paul Dawson Sandringham Yacht Club 942 16.0 22.0 38.0 38.0
    13th 46 RS 400 RS 400 1484 SOMERVILLE Mark Joe Roberts Bassenthwaite Sailing Club 942 8.0 32.5 40.5 40.5
    14th 174 RS 200 RS 200 934 MARSH Richard Lauren Marsh Hollingworth Lake 1046 1.0 40.0 41.0 41.0
    15th 96 RS 200 RS 200 1068 SMITH Martin Barbara Smith Delph Sailing Club 1046 20.0 23.0 43.0 43.0
    16th 50 VX ONE VX ONE 193 CHANDLER David Jamie Ullswater Yacht Club 860 17.0 28.0 45.0 45.0
    17th 43 RS 200 RS 200 296 COATES Alistair Evelyn Coates Leigh & Lowton Sailing Club 1046 2.0 47.0 49.0 49.0
    18th 65 49ER   1111 NOBLE Lester Mark Simpson Ullswater Yacht Club 697 35.0 14.0 49.0 49.0
    19th 127 VX ONE VX ONE 179 STEAVENSON Thomas To be Confirmed Tynemouth Sailing Club 860 23.0 26.0 49.0 49.0
    20th 41 VX ONE VX ONE 202 KING Steven James Wanless Ullswater Yacht Club 860 25.0 29.0 54.0 54.0
    21st 79 CANOE INTERNATIONAL   334 ELLIS John   Scaling Dam Sailiing Club 893 15.0 43.0 58.0 58.0
    22nd 138 ALBACORE ALBACORE 8228 ARMSTRONG Judy Paul Armstrong Scaling Dam Sailiing Club 1038 32.0 27.0 59.0 59.0
    23rd 128 49ER   343 LYONS Matty James Lyons Ullswater Yacht Club 697 44.0 17.0 61.0 61.0
    24th 176 49ER   11 WHITEHEAD Edd Dan vickers Filey / Parkstone YC 697 37.0 24.0 61.0 61.0
    25th 32 FIREFLY   3037 TYLECOTE Ben Steve TYLECOTE Rutland 1165 31.0 35.5 66.5 66.5
    26th 81 RS 400 RS 400 1112 ABBATT Jon Nicola Abbatt Ullswater Yacht Club 942 54.0 20.0 74.0 74.0
    27th 38 LASER LASER 17 DAWSON Anthony   Ullswater Yacht Club 1098 26.0 49.0 75.0 75.0
    28th 113 PLATU 25 CRUISER 9259 SANDOVER Ben Alan Bennett, James Lawton, Anthony Parker RCC 894 41.0 34.0 75.0 75.0
    29th 77 RS 100 8.4 RS 100 140 RICHARDSON Robert   Royal Windermere Yacht Club 1008 70.0 6.0 76.0 76.0
    30th 33 NORFOLK PUNT   94 MURRAY Colin Oly Murray Ullswater Yacht Club 880 77.0 1.0 78.0 78.0
    31st 206 VX ONE VX ONE 3 EMERY Tim Dylan NobleTim EmeryRoss Bryson Ullswater Yacht Club 860 28.0 51.0 79.0 79.0
    32nd 14 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3802 RICHARDSON Gary Stewart Lee Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1015 39.0 41.0 80.0 80.0
    33rd 51 VX ONE VX ONE 191 PIPER Neal Dave Shilling, Judy Gibhard Tynemouth Sailing Club 860 69.0 13.0 82.0 82.0
    34th 191 ENTERPRISE   22272 ADAMS Charles Ruth Adams West Lancashire Yacht Club 1116 27.0 56.0 83.0 83.0
    35th 103 FIREBALL FIREBALL 14940 BOOTH Georgia Zoe 
    Meynell
    Scaling Dam Sailiing Club 953 53.0 30.0 83.0 83.0
    36th 194 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3537 GILES David Sue Giles Ullswater Yacht Club 1015 19.0 66.0 85.0 85.0
    37th 215 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3996 MOORE Mike Kayla/Sheard Bassenthwaite Sailing Club 1015 79.0 7.0 86.0 86.0
    38th 165 RS 400 RS 400 1395 LEONARD Alex Ben Murrell Bass SC / Yorkshire Dales SC 942 29.0 59.0 88.0 88.0
    39th 69 GP14   13146 WARD Steve Mike Acaster Bartley SC 1133 45.0 48.0 93.0 93.0
    40th 30 VX ONE VX ONE 180 ROBSON John Samantha Robson Ullswater Yacht Club 860 90.0 4.0 94.0 94.0
    41st 44 RS 400 RS 400 595 WHITEHEAD Carl Carol Milner Filey Sailing Club 942 14.0 82.0 96.0 96.0
    42nd 84 MERLIN ROCKET   3765 DEE Richard Nancy Gudgeon Midland Sailing Club 980 40.0 58.0 98.0 98.0
    43rd 124 FIREBALL FIREBALL 14845 CAUSH Keith jo pearse Scaling Dam Sailiing Club 953 88.0 12.0 100.0 100.0
    44th 205 VX ONE VX ONE 267 NOBLE Anne Giles Tom, Noble Julz Ullswater Yacht Club 860 89.0 16.0 105.0 105.0
    45th 37 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3591 WESTON Mark Andy Weatherspoon West Riding 1015 67.0 38.0 105.0 105.0
    46th 18 RS AERO 7 RS AERO 1581 STEWART Steve   Yorkshire Dales Sailing Club 1068 60.0 45.0 105.0 105.0
    47th 195 RS 200 RS 200 538 WHITEHEAD James Thomas Whitehead Filey Sailing Club 1046 43.0 65.0 108.0 108.0
    48th 5 ALBACORE ALBACORE 8152 SMITH Phil Steve Carr Wksc 1038 72.0 37.0 109.0 109.0
    49th 25 RS 200 RS 200 1551 MCKEAND Louise Cathy Partington Leigh & Lowton Sailing Club 1046 52.0 57.0 109.0 109.0
    50th 71 ALBACORE   7920 SNOWDON Peter TBA Scaling Dam Sailiing Club 1038 34.0 76.0 110.0 110.0
    51st 173 RS AERO 7 RS AERO 1062 PHILLIPS Dan   Ripon 1068 46.0 70.0 116.0 116.0
    52nd 229 LASER LASER 182569 BAILEY David   Burwain Sailing Club 1098 30.0 87.0 117.0 117.0
    53rd 172 MIRACLE   4115 BRAMELD Richard ToddBrameld Welton 1200 71.0 46.0 117.0 117.0
    54th 72 BLAZE BLAZE 812 WARNER Pip   Hornsea Sailing Club 1027 38.0 81.0 119.0 119.0
    55th 162 TEMPEST   1111 ROBINSON John Lindsay whitehead Ullswater Yacht Club 942 121.0 3.0 124.0 124.0
    56th 188 RS 200 RS 200 1620 HAYWARD Lawrence Lynne Munro Staunton Harold Sailing Club 1046 50.0 75.0 125.0 125.0
    57th 78 RS 100 8.4 RS 100 441 RICHARDSON John   Royal Windermere Yacht Club 1008 62.0 63.0 125.0 125.0
    58th 204 SOLO   5719 GREGORY Darren   Glossop Sailing Club 1143 36.0 91.0 127.0 127.0
    59th 98 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3463 THORNLEY John Megan Thornley Ullswater Yacht Club 1015 91.0 39.0 130.0 130.0
    60th 122 RS FEVA XL   4546 GRAHAM Eilish Olivia Rawlinson South Shields Sailing Club 1240 66.0 64.0 130.0 130.0
    61st 217 ALBACORE ALBACORE 6922 FOWLER Mark Lewis Fowler Tewkesbury Csc 1038 58.0 73.0 131.0 131.0
    62nd 116 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3517 ROBINSON Craig Hannah Robinson Ullswater Yacht Club 1015 59.0 72.0 131.0 131.0
    63rd 135 RS 200 RS 200 112 PEPPERDINE Richard Amy Forbes Staunton Harold Sailing Club 1046 61.0 71.0 132.0 132.0
    64th 170 FINN   631 HART Richard   Mengeham Rythe Sailing Club 1051 65.0 68.0 133.0 133.0
    65th 219 SCORPION   2030 BRADLEY Colin Luke Bradley Pennine SC 1036 73.0 61.0 134.0 134.0
    66th 76 NORFOLK PUNT   52 CLARKE James Tim Drew Hickling Broad Sailing Club 908 68.0 67.0 135.0 135.0
    67th 114 RS AERO 9 RS AERO 2146 CRAVEN Nick   Yorkshire Dales Sailing Club 1019 18.0 120.0 138.0 138.0
    68th 161 LASER LASER 195988 ASHWORTH Simon   Burwain Sailing Club 1098 42.0 96.0 138.0 138.0
    69th 29 LIGHTNING 368   413 HOLLIER Caroline   West Oxfordshire Sailing Club 1170 84.0 55.0 139.0 139.0
    70th 132 TEMPEST   1134 STEWARDSON Nick Katy Stewardson Ullswater Yacht Club 942 57.0 85.0 142.0 142.0
    71st 189 RS 200 RS 200 1037 EXLEY Caroline Jack Exley Leigh & Lowton Sailing Club 1046 51.0 92.0 143.0 143.0
    72nd 155 SB20 SB20 3085 BOATMAN Lee 2. Danny Boatman 3. TBC N/A 911 99.0 50.0 149.0 149.0
    73rd 181 2000 2000 21570 HOWARTH Phil Lynda Howarth Coniston S.c. / E.c.p.s.c. 1109 49.0 103.0 152.0 152.0
    74th 211 29ER   2018 LECKIE Archie Ben Ibbotson Leigh & Lowton Sailing Club 912 21.0 131.5 152.5 152.5
    75th 8 NORFOLK PUNT   99 SCOTT Matthew Freddie Scott Norfolk Punt Club 908 110.0 44.0 154.0 154.0
    76th 104 SOLUTION   440 NIX Paul   Glossop Sailing Club 1087 55.0 100.0 155.0 155.0
    77th 111 SB20 SB20 3057 MATTHEWS Michael Bill Maughan Sunderland 911 63.0 93.0 156.0 156.0
    78th 163 RS AERO 9 RS AERO 2155 MCGONIGAL Iain   East Lothian Yacht Club 1019 64.0 94.0 158.0 158.0
    79th 168 RS 400 RS 400 1155 HOLT Nick Derek Hill Leigh & Lowton Sailing Club 942 48.0 113.0 161.0 161.0
    80th 63 ETAP 21i CRUISER 235 BARRATT Robin Mike EganKieth McDermotlMartin Barratt Ullswater Yacht Club 1101 108.0 53.0 161.0 161.0
    81st 137 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3946 MORAN Chris To Be Confirmed Ullswater Yacht Club 1015 83.0 78.0 161.0 161.0
    82nd 74 NORFOLK PUNT   98 REDINGTON Rupert Steve McKay Hickling Broad Sailing Club 908 113.0 54.0 167.0 167.0
    83rd 40 ALBACORE ALBACORE 8130 WITT Howard David Young Maidenhead 1038 74.0 101.0 175.0 175.0
    84th 101 HUNTER EUROPA CRUISER 597 THOMSON Dave Anneli Thomson Ullswater Yacht Club 1158 95.0 80.0 175.0 175.0
    85th 68 K6   193 MCLAREN Peter Steve / Conway, Alan Rogers Loch Lomond Sailing Club 909 117.0 60.0 177.0 177.0
    86th 107 RS FEVA XL   89 RAWLINSON Max James Armstrong Coniston 1240 116.0 62.0 178.0 178.0
    87th 123 HUNTER EUROPA CRUISER 593 HARDING Sam Richard Sealby Ullswater Yacht Club 1158 94.0 84.0 178.0 178.0
    88th 94 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3627 GOODISON Rob Jonathan Mallory Scarborough Yacht Club 1015 139.0 42.0 181.0 181.0
    89th 225 K1   96 NORCLIFFE Peter   Burwain Sailing Club 1070 129.0 52.0 181.0 181.0
    90th 146 RS 400 RS 400 1277 TULLETT Graham Natasha Lister Royal Windermere Yacht Club 942 98.0 83.0 181.0 181.0
    91st 22 LIGHTNING 368   409 BRATLEY Lee   Carsington Sailing Club 1170 86.0 98.0 184.0 184.0
    92nd 59 ALBACORE ALBACORE 7415 CHALLEN Simon Sally Challen Covenham SC 1038 76.0 116.0 192.0 192.0
    93rd 112 TEMPEST   1181 ALLSOP Emma Paul Adams Ullswater Yacht Club 942 85.0 109.5 194.5 194.5
    94th 19 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 526 TURNBULL Ian   Ullswater Yacht Club 849 105.0 89.5 194.5 194.5
    95th 100 2000 2000 21075 SMITH Nathan Richard Barnett Staunton Harold Sailing Club 1109 112.0 86.0 198.0 198.0
    96th 67 HUNTER EUROPA CRUISER 816 HARLE Ray John Wales Ullswater Yacht Club 1158 130.0 79.0 209.0 209.0
    97th 89 BLAZE BLAZE 568 FROUD Rob   Hornsea Sailing Club 1027 78.0 131.5 209.5 209.5
    98th 21 RS 400 RS 400 830 POSFORD Clive Andrew Davey Glossop Sailing Club 942 102.0 108.0 210.0 210.0
    99th 92 ETAP 21i CRUISER 266 WILSON-SMITH Mike Elaine Wilson-Smith Ullswater Yacht Club 1101 144.0 69.0 213.0 213.0
    100th 166 GP14   13514 LAMLE Gerard Hugh Lamle Burwain Sailing Club 1133 104.0 109.5 213.5 213.5
    101st 47 ENTERPRISE   22893 YOUNG Jim Jeanette Davies Chester Sailing & Canoeing Club 1116 93.0 125.5 218.5 218.5
    102nd 17 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3506 BARNES Christian Denise Sykes Ullswater Yacht Club 1015 133.0 88.0 221.0 221.0
    103rd 62 RS 400 RS 400 1054 ROBINSON Philip Paul WIlson Filey Sailing Club 942 92.0 134.0 226.0 226.0
    104th 185 RS 400 RS 400 725 RIBY Jason Laura Bell South Shields Sailing Club 942 96.0 130.0 226.0 226.0
    105th 115 RS AERO 7 RS AERO 2150 CRAVEN Jackie   Yorkshire Dales Sailing Club 1068 132.0 97.0 229.0 229.0
    106th 70 RS 400 RS 400 1073 ROGERS Jamie Neil McLaren   942 97.0 133.0 230.0 230.0
    107th 156 VX ONE VX ONE 273 BRADLEY Allen Tim Whitehead Rock Sailing & Waterski Club 860 80.0 152.0 232.0 232.0
    108th 183 GP14   14137 DONALDSON Mark Ian Mitchell Pilkington SC 1133 120.0 115.0 235.0 235.0
    109th 136 LASER LASER 213074 ROBERTS Stephen   South Windermere Sailing Club 1098 118.0 117.0 235.0 235.0
    110th 133 COMET TRIO   410 WEATHERLEY Brian Denise weatherley Cotswold Sailing Club 1097 111.0 128.0 239.0 239.0
    111th 91 2000 2000 21655 FORBES Terry Aileen Barnett Staunton Harold Sailing Club 1109 115.0 124.0 239.0 239.0
    112th 54 HADRON H2   134 ROUND Michael   South Cerney 1037 128.0 112.0 240.0 240.0
    113th 61 RS 100 8.4 RS 100 122 PURDY Richard   Kielder Water Sailing Club 1008 135.0 106.0 241.0 241.0
    114th 52 RS 200 RS 200 1162 COGGRAVE Russ Lucy Mallory Staunton Harold Sailing Club 1046 123.0 118.0 241.0 241.0
    115th 53 RS 400 RS 400 1024 KINDON Nick Paul Munro Staunton Harold Sailing Club 942 100.0 147.0 247.0 247.0
    116th 167 SB20 SB20 3751 ATKINSON David TBA Sunderland YC 911 127.0 125.5 252.5 252.5
    117th 86 SOLO   5131 CRITCHLEY Richard   Pilkington Sailing Club 1143 22.0 233.0 DNF 255.0 255.0
    118th 220 RS 400 RS 400 1265 DAVIES Colin TBC Aberdeen And Stonehaven Yacht Club 942 151.0 104.0 255.0 255.0
    119th 199 OSPREY   1287 GAUGHAN Stephen dave corrie Ullswater Yacht Club 928 106.0 150.0 256.0 256.0
    120th 39 VX ONE VX ONE 189 CLARKE David NEILSON Tom Ullswater Yacht Club 860 24.0 233.0 DNF 257.0 257.0
    121st 201 SUPERNOVA   1021 DANIELS Mark   Glossop Sailing Club 1075 122.0 136.0 258.0 258.0
    122nd 125 FIREBALL FIREBALL 14834 SLINGSBY Pete Austin Flather Yorkshire Dales Sailing Club 953 107.0 154.0 261.0 261.0
    123rd 141 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3628 TAYLOR Chris phil noak Ullswater Yacht Club 1015 140.0 122.0 262.0 262.0
    124th 177 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 384 KEEGAN Stuart     849 233.0 DNS 31.0 264.0 264.0
    125th 28 SB20 SB20 3312 KNEALE Mike Simon/NicholKath/Simpson Chester Sailing & Canoeing Club 911 166.0 99.0 265.0 265.0
    126th 198 RS 300   450 HENMAN Mark   South Shields Sailing Club 972 154.0 111.0 265.0 265.0
    127th 187 RS 400 RS 400 1454 HEISSIG Jon Nicky Griffin Llangorse SC 942 233.0 DNS 32.5 265.5 265.5
    128th 175 RS 400 RS 400 973 GEBHARD David jackie Tynemouth Sailing Club 942 233.0 DNS 35.5 268.5 268.5
    129th 6 LASER STRATOS   235 HIGGINS Ian Gary Higgins Denholme Sailing Club 1100 141.0 129.0 270.0 270.0
    130th 66 RS 200 RS 200 440 GIBSON James Ben Fryer Yorkshire Dales Sailing Club 1046 124.0 148.0 272.0 272.0
    131st 48 RS 400 RS 400 550 LEIPER Murray Ceri Knapgate Carsington Sailing Club 942 114.0 159.0 273.0 273.0
    132nd 56 2000 2000 2658 POTTER Stephen Kathryn hall Ullswater Yacht Club 1109 134.0 139.0 273.0 273.0
    133rd 15 RS 400 RS 400 1233 VON POSERN Stephan Simon Edwards QMSC 942 119.0 157.0 276.0 276.0
    134th 82 RS 200 RS 200 1076 DAWSON Ethan James Abbatt Ullswater Yacht Club 1046 131.0 146.0 277.0 277.0
    135th 97 RS 400 RS 400 1041 BARNES Henry Grahame Smith Staunton Harold Sailing Club 942 164.0 114.0 278.0 278.0
    136th 145 RS 200 RS 200 520 MUNRO Colin Mel Munro Ullswater Yacht Club 1046 137.0 141.0 278.0 278.0
    137th 151 ENTERPRISE   20518 GARDINER Colin Annabel Gardiner Tynemouth Sailing Club 1116 47.0 233.0 DNS 280.0 280.0
    138th 55 RS 200 RS 200 285 NICHOLLS Ian L Nicholls Largs Sailing Club 1046 136.0 145.0 281.0 281.0
    139th 171 GP14   TT1 HUTCHINGS Bill Hannah Hutchings Tonbridge Town SC 1133 138.0 143.0 281.0 281.0
    140th 27 BLAZE BLAZE 804 HEATON Tim   Yorkshire Dales Sailing Club 1027 56.0 233.0 DNS 289.0 289.0
    141st 192 RS 400 RS 400 599 LECKIE Tom Gary Coop Leigh & Lowton Sailing Club 942 157.0 138.0 295.0 295.0
    142nd 75 RS 400 RS 400 1016 TOWER Richard Paul Hickman Carsington Sailing Club 942 156.0 140.0 296.0 296.0
    143rd 182 FIRST 211 CRUISER 217 BRAIN John Jonathon Brain Glenridding Sailing Club 1101 146.0 151.0 297.0 297.0
    144th 200 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3788 CRAIG Louise Nigel Craig Draycote 1015 145.0 156.0 301.0 301.0
    145th 148 DEVOTI D-ONE   25 JUDD Ian   South Shields Sailing Club 948 160.0 142.0 302.0 302.0
    146th 143 2000 2000 2849 BRAMMER Caroline Sue Gebbels Glenridding Sailing Club 1109 143.0 162.0 305.0 305.0
    147th 10 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3622 MOUNTAIN Robert Alex Torkington Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1015 233.0 DNF 74.0 307.0 307.0
    148th 126 RS 400 RS 400 534 MCCORMACK Neil Heather McCormack Scaling Dam Sailiing Club 942 163.0 144.0 307.0 307.0
    149th 130 ALBACORE ALBACORE 8155 THOMPSON Matthew Heather Thompson Tewkesbury 1038 75.0 233.0 DNF 308.0 308.0
    150th 106 49ER   3 JOHNSON Nic Colin Rawlinson Coniston 697 233.0 DNF 77.0 310.0 310.0
    151st 105 470   858 SOWERBY Martin Angela Booth Scaling Dam Sailiing Club 973 152.0 161.0 313.0 313.0
    152nd 110 OSPREY   1288 SHARP Stephen Andy Gilding Hornsea Sailing Club 928 81.0 233.0 DNS 314.0 314.0
    153rd 83 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3708 LEWIS Paul Martin Golden Ullswater Yacht Club 1015 82.0 233.0 DNS 315.0 315.0
    154th 207 RS 100 8.4 RS 100 480 DEMBINSKI Artur   Ullswater Yacht Club 1008 148.0 167.0 315.0 315.0
    155th 134 RS 500   689 PEMBERY Chris Freya Pembery Rutland 963 150.0 165.0 315.0 315.0
    156th 197 SONATA CRUISER 8110 HARDING Sue Fiona Gibson Ullswater Yacht Club 1041 162.0 153.0 315.0 315.0
    157th 142 DEVOTI D-ONE   105 LOWE Stephen   South Shields Sailing Club 948 87.0 233.0 DNF 320.0 320.0
    158th 221 470   767 ROBERTSON Graeme Emma Robertson Royal Tay Yacht Club 973 158.0 164.0 322.0 322.0
    159th 11 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3418 WILSON Michael Vince Hayter Isle Of Man Yacht Club 1015 233.0 DNS 89.5 322.5 322.5
    160th 73 505   7383 COWPER Jonathan Louise Foreman Hunts SC 905 165.0 160.0 325.0 325.0
    161st 150 FIRST 21.7s CRUISER 120 O'HARA Paul adam smith chris morrison Ullswater Yacht Club 1055 169.0 158.0 327.0 327.0
    162nd 80 HARRIER   60 WILMOT Harry   Scaling Dam Sailiing Club 1116 159.0 168.0 327.0 327.0
    163rd 144 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3610 DONKIN Graham David Lyons Ullswater Yacht Club 1015 233.0 DNF 95.0 328.0 328.0
    164th 95 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 448 FINDLAY Callum   Ullswater Yacht Club 849 170.0 163.0 333.0 333.0
    165th 117 RS 400 RS 400 750 TURRELL Ian TBC Scammonden Water Sailing Club 942 101.0 233.0 DNS 334.0 334.0
    166th 102 OSPREY   63 GULLIVER-GOODALL Gavin Team thremeninaboatHelm Tim HampshireBowman Chris WrightBallast Gavin Gulliver-Goodall Ripon Sailing Club/chelmarsh SC 928 168.0 166.0 334.0 334.0
    167th 149 MIRACLE   2623 DRAKES Clive Andrew Marshall North Lincs & Humberside 1200 233.0 DNF 102.0 335.0 335.0
    168th 119 RS 400 RS 400 1319 ROBERTSON Ben Jenny Douglas Dalgety Bay 942 103.0 233.0 DNF 336.0 336.0
    169th 184 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 200 GRAHAM Kieran   South Shields Sailing Club 849 233.0 DNS 105.0 338.0 338.0
    170th 179 RS 200 RS 200 1118 CASWELL Faye Tom Squires Yorkshire Dales Sailing Club 1046 233.0 DNF 107.0 340.0 340.0
    171st 109 RS 800   1200 JACKSON Matt TBC Carsington Sailing Club 799 171.0 169.0 340.0 340.0
    172nd 209 LASER LASER 171806 JENNINGS Tom   Ullswater Yacht Club 1098 109.0 233.0 OCS 342.0 342.0
    173rd 226 2000 2000 2086 THOMSON George Mark White Loch Venachar Sailing Club 1109 233.0 DNS 119.0 352.0 352.0
    174th 16 2000 2000 2205 THOMPSON Ian ANDREW BAILEY Ullswater Yacht Club 1109 233.0 DNF 121.0 354.0 354.0
    175th 7 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3602 MOUNTAIN Peter David Gyte Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1015 233.0 DNF 123.0 356.0 356.0
    176th 35 3000   3423 TYLECOTE James Tom Coates Rutland 1085 125.0 233.0 OCS 358.0 358.0
    177th 193 ENTERPRISE   18395 LEWIS Ray Brittany Fleming Pilkington Sailing Club 1116 126.0 233.0 DNS 359.0 359.0
    178th 26 FIREBALL FIREBALL 14886 MASKELL Simon Thomas Maskell Hunts SC 953 233.0 DNS 127.0 360.0 360.0
    179th 57 FIRST 211 CRUISER 336 STANLEY Robin Marion Marshall Ullswater Yacht Club 1105 233.0 DNF 135.0 368.0 368.0
    180th 224 RS 400 RS 400 963 GEBHARD Joric Bethany Mary Tynemouth Sailing Club 942 233.0 DNS 137.0 370.0 370.0
    181st 1 LASER LASER 178319 DOBSON Archie   Glenridding Sailing Club 1098 142.0 233.0 DNS 375.0 375.0
    182nd 139 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3685 LEE Steve Matt Lee Loch Lomond Sailing Club 1015 147.0 233.0 DNS 380.0 380.0
    183rd 231 BLAZE BLAZE 777 FLETCHER Steve   Scaling Dam Sailiing Club 1027 233.0 DNF 149.0 382.0 382.0
    184th 121 DEVOTI D-ZERO   242 SENIOR Neville   Scammonden Water Sailing Club 1029 149.0 233.0 DNS 382.0 382.0
    185th 159 HORNET   2100 HARRISON Stephen Andrew Todd Shotwick 962 153.0 233.0 DNF 386.0 386.0
    186th 3 RS 400 RS 400 1248 DYER Peter Laura Burrows Yorkshire Dales Sailing Club 942 233.0 DSQ 155.0 388.0 388.0
    187th 24 RS 400 RS 400 1133 MULLIGAN Lester Jez Ince Yorkshire Dales Sailing Club 942 155.0 233.0 DNS 388.0 388.0
    188th 223 DUFOUR 1800 CRUISER 465 SHAW Paul Martin Dawson Ullswater Yacht Club 1079 161.0 233.0 DNF 394.0 394.0
    189th 2 RS 400 RS 400 1417 WINGROVE Steve Ashley Wingrove Porthpean SC 942 167.0 233.0 DNF 400.0 400.0
    190th 108 FLYING DUTCHMAN   22 RICHARDSN David Cara Richardson Aldeburgh 879 172.0 233.0 DNS 405.0 405.0
    191st 88 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 334 ESCRITT Ian   Yorkshire Dales Sailing Club 849 233.0 DNS 233.0 DNF 466.0 466.0
    191st 93 RS 200 RS 200 968 ESCRITT Keith Andrea Clough Yorkshire Dales Sailing Club 1046 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 85 WASZP   2520 PESTER Joe   Ullswater Yacht Club 600 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 87 2000 2000 21780 FORD Matthew Rosie Ford East Lothian Yacht Club 1109 233.0 DNF 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 64 RS 100 8.4 RS 100 503 HEATHER Nick   Royal Windermere Yacht Club 1008 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 12 VORTEX   1041 SMITH David   Yorkshire Dales Sailing Club 914 233.0 DNF 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 13 SB20 SB20 3095 BRAMMER Ruth Adam CleasbyMark Brammer Blackpool & Fleetwood Yacht Club 911 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 23 CANOE INTERNATIONAL ASYMETRIC   340 HAMPE Chris   Royal Windermere Yacht Club 866 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 58 K6   114 HARPER Tony (Big) Steve Watson Back Yard SC 909 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 45 RS 400 RS 400 1282 HARRIES Clive Callum Escrit Yorkshire Dales Sailing Club 942 233.0 DNS 233.0 DNF 466.0 466.0
    191st 49 VX ONE VX ONE 203 LEWIS Tony Rhys LewisAndrew Cutting Ullswater Yacht Club 860 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 31 RS 400 RS 400 1157 MURRAY Phil Neil Schofield Tynemouth Sailing Club 942 233.0 DNF 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 34 2000 2000 2046 TYLECOTE Fiona Steve Tylecote Rutland 1109 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 36 CONTENDER   678 ANDERS Simon   Ullswater Yacht Club 969 233.0 DNF 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 222 RS 400 RS 400 924 WEBSTER Andrew Hannah Webster Ullswater Yacht Club 942 233.0 DNF 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 227 RS 300   555 LE MARE Richard   Notts County 972 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 228 RS 300   519 MOORE Thomas     972 233.0 DNF 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 230 PHANTOM   1416 STEPHENSON Gary   Delph Sailing Club 999 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st   WAYFARER   7037 ANDERS Simon   Ullswater Yacht Club 1102 233.0 DNC 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 208 LASER LASER 130731 BOOCOCK Oliver   Scammonden Water Sailing Club 1098 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 210 SB20 SB20 3070 WILKINSON David ALWYN Marsden Blackpool & Fleetwood Yacht Club 911 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 213 RUFFIAN 23 CRUISER 135 COPLEY Rob R FawcettJ FawcettJ Fawcett Ullswater Yacht Club 1072 233.0 DSQ 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 214 LIVERPOOL BAY FALCON   58 MILLER James John James MillerHannah MillerLeon Newton West Kirby Sailing Club 1097 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 216 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 75 ESCRITT Callum   Yorkshire Dales Sailing Club 849 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 218 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 253 WHITEHEAD Phil   Yorkshire Dales Sailing Club 849 233.0 DNS 233.0 DNF 466.0 466.0
    191st 196 BLAZE BLAZE 581 CHANDLER Charlie   Chase Sailing Club 1027 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 202 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 481 MORAN Josh   Ullswater Yacht Club 849 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 203 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 432 ROBINSON Neil   Ullswater Yacht Club 849 233.0 DNF 233.0 DNF 466.0 466.0
    191st 178 LASER LASER 214299 MCCHRYSTAL Peter   Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1098 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 180 FIRST 24 CRUISER 0 ROBSON Felicity John Lynch Ullswater Yacht Club 1078 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 186 RS AERO 7 RS AERO 1594 ARCHER Julie   Ullswater Yacht Club 1068 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 154 RS AERO 7 RS AERO 1744 THURSFIELD Matt   RYA 1068 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 157 GP14   13545 DEWHURST Peter David Bailey Burwain Sailing Club 1133 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 160 FIREBALL FIREBALL 15141 DOBSON Ian RichardWagstaff Burwain Sailing Club 953 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 147 DEVOTI D-ZERO   113 GOODWIN Mike   Scammonden Water Sailing Club 1029 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 153 420   1161 BRINING Matthew Robbie Wilmot Scaling Dam Sailiing Club 1110 233.0 DNF 233.0 OCS 466.0 466.0
    191st 169 RS 800   974 BAXTER Dave Louise Davison Yorkshire Dales Sailing Club 799 233.0 DNF 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 118 BLAZE BLAZE 780 TAYLOR Andrew     1027 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 120 FIREBALL FIREBALL 15035 JONES Stephen peter jones Blackpool & Fleetwood Yacht Club 953 233.0 DNF 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 129 RS 100 8.4 RS 100 454 BENBOW Gavin   Royal Windermere Yacht Club 1008 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 131 RS 200 RS 200 922 INGHAM Emily Catherine Iredale Windermere SChool 1046 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0
    191st 140 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 385 PRESSDEE Terry   Yorkshire Dales Sailing Club 849 233.0 DNS 233.0 DNS 466.0 466.0

     

     

    Sailwave Scoring Software 2.24.0
    www.sailwave.com